Optionals Team

Optional’s Team (Levels 6-9)

Western Championship

  • 2nd Place Team, Region 3

State Championship, WOGA Gymnastics

  • 3rd Place Team Level 8

State Championship, Metroplex Gymnastics (Allen, TX)

  • 3rd Place Team Level 6

Svetlana Boginskaya Invitational, Discover Gymnastics (Houston TX)

  • 1st Place Team Level 6
  • 2nd Place Team Level 7
  • 1st Place Team Level 8
  • 1st Place Team Level 10

WOGA Classic, Dr. Pepper Arena and Frisco Conference Center (Frisco TX)

  • 1st Place Team Level 6
  • 1st Place Team Level 8
  • 4th Place Team Level 10

Chow’s Challenge, Galveston Island Convention Center (Galveston TX)

  • 3rd Place Team Level 7

Jock Jamz Invitational, Texas State University (San Marcos, TX)

  • 1st Place Team Level 6
  • 1st Place Team Level 7
  • 1st Place Team Level 8
  • 1st Place Team Level 10

8 Bella H
  • Bella H.
  • Level 10 Jr. C
  • State Championship
    • Qualified for Regionals
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 3rd All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
  • Jock Jamz Invitational
    • 3rd All Around
    • 2nd Floor
    • 2nd Beam
9 Sophia B
  • Sophia B.
  • Level 10 Jr. A
  • State Championship
    • 3rd All Around
    • 1st Bars
    • Qualified for Regionals
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 1st Bars
    • 1st Vault
  • WOGA Classic
    • 3rd All Around
    • 1st Floor
    • 3rd Beam
    • 3rd Vault
  • Chow’s Challenge
    • 2nd Floor
  • Jock Jamz Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 1st Vault
    • 2nd Bars
  • Kadence N.
  • Level 10 Jr. A
  • State Championship
    • 3rd Beam
    • Qualified for Regionals
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 2nd All Around
    • 2nd Beam
    • 3rd Floor
  • WOGA Classic
    • 3rd Bars
  • Chow’s Challenge
    • 3rd Floor
  • Jock Jamz Invitational
    • 2nd All Around
    • 2nd Vault
    • 3rd Floor
    • 3rd Beam
  • Angelina L.
  • Level 9 Sr. C
  • Western Championship
    • 2nd Bars
  • Sate Championship
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 1st Bars
    • Qualified for Regionals
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Beam
    • 1st Bars
    • 3rd Vault
  • WOGA Classic
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 1st Bars
  • Chow’s Challenge
    • 1st All Around
    • 1st Bars
    • 3rd Floor
    • 3rd Vault
  • Jock Jamz Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 1st Bars
    • 2nd Vault
17 Karsyn F
  • Karsyn F.
  • Level 8 Jr. B
  • Regional Championship
    • 2nd All Around
    • 1st Beam
    • 1st Vault
    • 3rd Floor
  • State Championship
    • 2nd All Around
    • 1st Vault
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 1st Floor
    • 1st Vault
    • 2nd Beam
  • WOGA Classic
    • 2nd All Around
    • 1st Vault
  • Chow’s Challenge
    • 1st Vault
    • 2nd Floor
  • Jock Jamz Invitational
    • 3rd All Around
    • 1st Vault
    • 2nd Beam
    • 3rd Floor
20 Grace M
  • Grace M.
  • Level 8 Sr. A
  • Regional Championship
    • 1st All Around
    • 2nd Floor
    • 2nd Beam
    • 2nd Vault
  • State Championship
    • 3rd All Around
    • 2nd Vault
    • 3rd Bars
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 2nd Bars
    • 3rd Beam
  • WOGA Classic
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 2nd Vault
  • Chow’s Challenge
    • 3rd All Around
    • 2nd Beam
    • 3rd Floor
  • Jock Jamz Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Beam
    • 1st Bars
    • 1st Vault
    • 2nd Floor
22 Miauki M
  • Mizuki M.
  • Level 8 Jr. B
  • State Championship
    • 3rd Vault
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 2nd All Around
    • 1st Beam
    • 2nd Floor
    • 2nd Bars
  • WOGA Classic
    • 3rd Floor
  • Chow’s Challenge
    • 1st All Around
    • 3rd Beam
    • 3rd Bars
    • 3rd Vault
  • Jock Jamz Invitational
    • 2nd All Around
    • 1st Floor
    • 2nd Bars
    • 2nd Vault
    • 3rd Beam
21 Samantha S
  • Samantha S.
  • Level 7 Jr. B
  • Regional Championship
    • 3rd Floor
    • 3rd Bars
  • State Championship
    • 1st Beam
    • 3rd Floor
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 1st Beam
  • Chow’s Challenge
    • 2nd Floor
  • Jock Jamz Invitational
    • 3rd Beam
    • 3rd Bars
    • 3rd Floor
23 Grace P
  • Grace P.
  • Level 7 Jr. B
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 2nd Beam
  • WOGA Classic
    • 2nd Beam
  • Chow’s Challenge
    • 2nd All Around
    • 2nd Beam
  • Jock Jamz Invitational
    • 2nd All Around
    • 1st Beam
    • 1st Vault
    • 2nd Bars
11 Rowan D
  • Rowan D.
  • Level 7 Jr. A
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 2nd Floor
  • WOGA Classic
    • 1st Floor
  • Chow’s Challenge
    • 1st Floor
    • 1st Beam
  • Jock Jamz Invitational
    • 3rd All Around
    • 1st Floor
    • 2nd Vault
    • 3rd Beam
  • Maria R.
  • Level 6 Jr. A
  • State Championship
    • 3rd All Around
    • 3rd Floor
    • 3rd Beam
    • 3rd Vault
  • Svetlana Boginskaya Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Floor
    • 1st Beam
    • 1st Bars
    • 2nd Vault
  • WOGA Classic
    • 3rd All Around
    • 1st Floor
    • 2nd Beam
    • 2nd Floor
  • Chow’s Challenge
    • 1st All Around
    • 1st Beam
    • 2nd Bars
    • 3rd Vault
  • Jock Jamz Invitational
    • 1st All Around
    • 1st Bars
    • 1st Beam
    • 2nd Floor
    • 2nd Beam